Balsai István Alkotmánybíróvá választása következtében időközit tartottak Budán, a budapesti 02-es egyéni országgyűlési választókerületben. A kerület mindig a jobboldalé volt, így nem meglepő módon a Fidesz jelöltje, Láng Zsolt nyerte a választást. A mostani elemzés rendhagyó lesz: a korábbi évek eredményei helyett az ajánlószelvények számának változásaira helyezzük a hangsúlyt, ugyanis rajtuk keresztül jól lemérhető az egyes pártok terve, célja.
A kopogtatócédulák gyűjtésével kapcsolatban készítettük a mellékelt táblázatot, mely tartalmazza melyik szervezet mikor, hány darab (érvényes/érvénytelen, százalékos megoszlásban) ajánlószelvényt adott le 2010-ben ill. 2011-es időközin.
A táblázatban szerepel, hogy melyik jelölt, melyik nap hány szelvényt adott le, ebből hány db volt érvényes/érvénytelen, ez milyen százalékos viszonyt jelent. Ha később ismételten adott le cédulát ismét szerepeltettük a táblázatban, végül pedig az összes cédulájára vonatkozóan is megvizsgáltuk az érvényes/érvénytelen arányokat. Az adatokat minden esetben a kerület honlapjáról nyertük, sajnos azonban nem mindenhol derült ki a határozatból, hogy hány cédulát érvénytelenítettek, így néhol hiányosak adataink (ill. egy esetben nem egyértelmű a cédulák összege....). Összességében elmondható, hogy az időközivel kapcsolatos információk könnyen elérhetőek és közérthetőek voltak.
A 2010-es országgyűlési választás nem a szavazófülkékben dőlt el, hanem a kopogtatók gyűjtése alkalmával. Amelyik pártnak nem volt elég jelöltje, nem tudott reális eséllyel indulni. (Az MDF-nek nem volt minden megyében területi listája, így voltak megyék ahol nem lehetett rá szavazni, ráadásul az LMP jelöltek számában megelőzte, így esélye a bejutásra így egycsapásra megnőtt.) Azt is lehetett tudni, hogy a kormányzó MSZP elveszíti a voksolást, s az ellenzéki Fidesz tarol. A kérdés csupán a győzelem mértéke (kétharmad) és a második helyezett kiléte volt. Mivel ez még a cédulák gyűjtése idején sem dőlt el a Jobbik számára komoly esély kínálkozott a második hely megszerzésére, így céljuk az volt, hogy előbb legyen 176 hivatalos jelöltjük, mint a szocialistáknak. Ennek értelmében két értelemben folyt verseny az ajánlószelvények gyűjtése kapcsán: az idővel és a számokkal. Az idő kapcsán a MSZP a Jobbikkal, a számok kapcsán a Fidesszel versengett.
Három pártnak volt reális esélye, hogy mindenhol legyen jelöltje. Mivel a Fidesz célja a kétharmad volt az MSZP a Jobbikkal versengett. Ezt végül a Jobbik nyerte, de Budapesten olyan erős maradt a MSZP, hogy leelőzte a Jobbikot, sőt, a cédulák számában a Fidesszel is állták a versenyt.
Az MSZP-s Donáth László gyorsan leadta ajánlószelvényeit (998 db), ezzel előzve a Jobbikot, a verseny itt gyorsan eldőlt. A Fideszes Balsai István néhány nappal később 1500 db-ot adott le, így az MSZP pár hétre rá kénytelen volt újból cédulákat leadni (500), ezzel elérve a Fideszes cédula számot. A Jobbik ezen a téren nem tudott velük lépést tartani, de lépésről lépésre adta le céduláit. Az LMP a egyben, az MDF később, két lépésben érte el a Jobbik szintjét. Végül az MSZP és Fidesz 1500, a többi párt 1060-1070 cédula között állt meg. Érdemes észrevenni, hogy a legtöbb érvénytelent az LMP adta le, a leadott cédulák csupán 83%-a volt érvényes, miközben a Fidesznél majdnem 96%-os ez az arány. (Ennek függvényében érthető csak igazán, hogy az ellenzéki párt miért szeretné eltörölni a kopogtató cédulák rendszerét.)
A 2011-es időközi alkalmával Láng Zsolt, a Fidesz jelöltje volt a leggyorsabb (1100 db), s két nappal később újból leadott cédulákat (1196 db). Kerületi polgármester, ugyanakkor egyéniben még nem indulhatott itt, így fontos volt számára (és a kormány népszerűségvesztése miatt a Fidesznek), hogy gyorsan erőfölényt mutasson. Már akkora jóval több cédulát adott le, mire a többi jelölt az első körét adta le. Leggyorsabb és legtöbb cédulával rendelkező is lett, így nem volt igazi verseny. Az ellenzéki jelöltek nem is igyekeztek ezt az eredményt felülmúlni: nem volt esélyük. Ráadásul miközben országosan csökkent is a Fidesz népszerűsége az ellenzéké nem nőtt hasonló mértékben, mégis azt súlykolta az LMP és az MSZP, hogy nyerhet. Csak a JESZ (volt MDF) adott le több alkalommal cédulát, de ők azért, mert nem érték el a 750 érvényes számot, csupán sokadik utólagos leadással. Ezzel párhuzamosan a JESZ-nek volt a legrosszabb az érvényességi mutatója, hiszen csupán 87%-a lett érvényes, miközben a Jobbiknál ez majdnem 94%.
Az ajánlószelvények gyűjtése kapcsán elmondhatjuk, hogy 2010-ben még verseny folyt a gyors leadásért az MSZP és a Jobbik között, s a leadott számok tekintetében is fej-fej mellett végzett a "két nagy" párt. Az időközin azonban a Fidesz mindent vitt fellegvárában, s ez úgy igazán fájó pont az ellenzék számára, hogy a kormány népszerűsége - a kormányzati munka jellegéből adódóan is - folyamatosan csökken, sajátjuké pedig minden állításuk ellenére sem nő hasonló mértékben.
Ajánlott bejegyzések: